Przejdź do menu Przejdź do treści

Disco polo. Analiza lingwistyczno-kulturowa – Wykład prof. dr hab. Bogusława Skowronka

Szanowni Państwo, 

w dziwnych czasach żyjemy… 

Okazuje się, że plakat reklamujący mój wykład o disco polo – plakat ironiczny, wykorzystujący w cudzysłowie autentyczny tytuł utworu, opatrzony znakiem zapytania i celowo jaskrawą grafiką nawiązującą do poetyki tego nurtu – niektórym bardzo się nie spodobał… 

Nie chcąc niepotrzebnych sensacji i jednocześnie zapraszając na wykład 1 grudnia, załączam nowy plakat, mam nadzieję, że pozbawiony kontrowersji – i symboliczny. 

Bogusław Skowronek 

Inspiracją dla wykładu stało się wydanie monografii naukowej Bogusława Skowronka i Natalii Zborowskiej pt. Disco polo. Analiza lingwistyczno-kulturowa (Wydawnictwo Naukowe UP, Kraków 2021). Prezentacja ma na celu pokazanie, że ten nurt muzyczny, jako stricte polski fenomen kulturowy, stanowi zjawisko znaczeniowo bogate i wcale nie tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać. Status disco polo jest bowiem mocno paradoksalny i naznaczony wieloma antynomiami. Z jednej strony wszyscy Polacy (lub prawie wszyscy) wiedzą, czym ono jest, z drugiej zaś głoszą, że zjawisko to nie istnieje w oficjalnym obiegu kulturowym. Jedne grupy odbiorców tkwią w ekstatycznym zachwycie, inne mocno ten nurt potępiają. Warto więc przyjrzeć się fenomenowi disco polo bez uprzedzeń, z założeniem neutralności aksjologicznej, z wykorzystaniem metodologicznych narzędzi naukowej analizy – w tym przypadku lingwistyki kulturowej. Z pewnością, niezależnie od własnej oceny, disco polo to ważna część polskiej popkultury – nie da się jej wymazać i/albo nie dostrzegać

Szczegóły dotyczące wykładu znajdą Państwo na plakacie.

Archiwa